//Türkiye’nin İlk Yapay Zeka Robot Turnuvası VEX AI

Türkiye’nin İlk Yapay Zeka Robot Turnuvası VEX AI

VEX Robotics dünyanın ilk Yapay Zeka Robot yarışması yapacağını açıkladı. Türkiye’de Kasım 2020 de yapılması planlanan VEX AI yarışması büyük heyecanla karşılandı.
VEX, oyun konumlandırma sistemi VEX GPS sensör, robotlar arası iletişimi mümkün kılan VEX LINK, yüzlerce nesneyi aynı anda tespit eden VEX AI Vision System, haritada robotları, nesneleri ve hedefleri bulmaya yarayan Sensor Fusion Map ile donatılan yapay zekaya sahip robotlarıyla öğrencilerin otonom becerilerini bir üst seviyeye yükseltmeleri için fırsat yaratıyor!
VEX AI, robotik yarışmalarının sınırlarını zorluyor! Daha fazla bilgi için tıklayınız…
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2019-2020 Sezonu VEX Robotics Dünya Şampiyonası

Dünyanın en büyük robotik turnuvası olarak olarak Guinness Rekorlar kitabına giren VEX Robotics Dünya Şampiyonası 50’den fazla ülkenin ve 24.000 üzerinde takımın katılımıyla 25 Nisan Cumartesi günü gerçekleştirildi.
Bu yıl virüs sebebi ile çevrimiçi olarak düzenlenen turnuvada Türkiye’yi 15 takımımımız ile temsil ettik. Şampiyona sonucunda; ilkokul kategorisinde, 36908G Makermust Jr. takımı Dünya 3.sü olurken 45200E RoboOptimum takımı Dünya 4.sü oldu. Ortaokul kategorisinde ise 1453C Monster Brotics takımı Dünya 6.sı olarak şampiyonayı tamamladı.

Makermust Jr haberi için tıklayınız!

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2020-2021 Sezonu VEX Robotics Oyun Temaları

Yeni Oyunlar İçin Yarışma Stratejinizi Değiştirmeye Hazır Mısınız!
Tüm dünya tarafından merakla beklenen VEX Robotics 2020-21 sezonu yeni oyun temaları açıklandı. Lise kategorisinde Change Up, ilkokul ve ortaokul kategorisinde RiseAbove olarak belirlenen oyunlar, farklı robot tasarımları ve programlama stratejileri gerektiren özellikleri ile tüm takımların merceği altında!
Lise ve üniversite düzeyinde;
  • 750’den fazla turnuvada 32 ülkeden 10.000’den fazla takım bulunur.
  • Yerel, bölgesel, ulusal turnuvalar ve dünya şampiyonası düzenlenir.
  • Standart Maçlar: Her biri birbirine karşı oynayan dört takımdan oluşan iki ittifakla oynanır.
  • Robot Becerileri Mücadelesi: Zamana karşı tek başına oynanan oyundur.
  • Online Görevler: CAD, animasyon, denemeler ve benzeri pek çok yarışma ile benzersiz yarışmalardır.

Daha fazlası için tıklayınız…

 

  İlkokul ve ortaokul düzeyinde

  • Yarışmalar robotların otonom ve kumanda ile yönetildiği bölümlerden oluşur.
  • Yerel, bölgesel, ulusal turnuvalar ve dünya şampiyonası düzenlenir.
  • Dostluk Mücadelesi: İki takımın ittifak halinde puanlarını en üst düzeye çıkarmak için birlikte çalışmasıdır.
  • Robot Becerileri Mücadelesi: Zamana karşı tek başına oynanan oyundur.
  • STEM Araştırma Projesi: Öğrenciler bir konu üzerinde araştırma yaparak ve tespit ettikleri problem ve çözümünü bilimsel yöntem kullanarak gösterirler.
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
VEX Robotics öğrenmek EducatHUB müfredatı ile artık çok kolay ve ücretsiz!
Türkiye’nin en geniş içeriği sahip EducatHUB’ta VEX IQ ve VEX V5 dersleri ücretsiz olarak tüm kullanıcılara sunulmaktadır. Sezon başladığında hem robot tasarımı, kodlaması hem de turnuva hazırlık eğitimlerimiz tüm mentör ve öğrencilerimizle paylaşılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________
Sezonu çevrimiçi olarak kutlamak için bizimle iletişime geçen ve VEX Robotics Türkiye youtube kanalından bizi takip eden ve yayına katılan herkese teşekkür ederiz!
2019-2020 Sezonunda göstermiş oldukları mücadele ve başarılarından dolayı tüm Takımlarımıza, Koçlarımıza, Mentorlerimize, Etkinlik Ortaklarımıza, Gönüllülerimize, SponsorlarımızaREC Vakfı ve VEX Robotics’ teki herkese teşekkür ederiz!
2020-05-03T15:43:57+00:00
X