VEX Yapay Zeka Turnuvaları2020-04-30T09:26:16+00:00

VEX Robotics Yapay Zeka Turnuvaları

Günümüz Robot Turnuvalarında Yarışan Robotların Kullandığı En İleri Teknoloji

Eğitsel Robotik Eğitiminin Geleceği

Turnuva robotlarının teknolojik gelişimlerini arttırmak için bu yeni teknolojilerin birlikte nasıl çalıştığını keşfedin

VEX GPS Sensor

Oyun Konumlandırma Sistemini (GPS) robotunuza kurun

Alanın iç kısmına VEX Alan Kodunu uygulayın

Sahada X, Y Konumu ve Başlığı Takip Et

VEX GPS Sistemi Nedir ?

Dünya genelinde kullanılan Global Konumlandırma Sistemleri (GPS), bir nesnenin konumunu tespit ederken o nesneye ait sinyallerin üçgen şeklinde bir araya gelmesini ve uydu konumlarını kullanır ancak nesnenin yönünü tespit edemez. Yeni Tasarlanan VEX GPS (Game Positioning System) sistemi saha içine kurulan VEX alan konumlandırma sistemi ile nesnenin hem pozisyonunu hem de yönünü tespit eder.

VEX GPS Sistemi Nasıl Çalışır ?

VEX alan konumlandırma sistemi turnuva sahasının iç çevresine monte edilir.Alan konumlandırma sisteminde yer alan dama tahtası deseni, model üzerinde yer alan her bir bloğun konumunu tanımlamak için kullanılır. Uydu sistemlerinde olduğu gibi bu sistemde yüzlerce konum oluşturur. VEX alan konumlandırma sistemini algılamak için, robotun arkasına veya arkaya bakacak şekilde siyah beyaz işleme yapabilen bir kamera olan VEX GPS Sensörü takılır. Robotun konumunu veya yönünü tespit edebilmek için konumlandırma sisteminde kullanılan şeridin17″ lik kısmını görmesi gerekir. VEX GPS Sensörü kalibrasyon gerektirmez.

VEX GPS Sistemi Nasıl Uygulanır?

Robotunuzun konumunu bilmek, noktadan noktaya otonom harekete izin vermek ve yol planlama algoritmaları için kritik öneme sahiptir.

VEX AI Vision System

Yapay Zekayı Keşfedin

Yüzlerce nesneyi aynı anda tespit edin

Nesne türünü, konumunu ve mesafesini belirleme

Canlı bir arttırılmış gerçeklik deneyimi yaşayın

VEX AI Vision System Nedir ?

Yapay Zeka sistemlerinin en yaygın kullanımı nesne tanıma üzerinedir. İnsanlar bu yeteneğe doğuştan sahiptirler, ancak robotların bu yeteneği kazanabilmesi için yardıma ihtiyaçları vardır. Çoğu robot turnuvalarında robotlar sürücüler tarafından kullanılır, bunun ana nedeni robotların çevreleri ile olan iletişimlerinin eksik olmasıdır. VEX Yapay Zeka Sistemi, VEX robotlarının etkileşim kurmak istediği oyun objelerini, hedef bölgelerini ve nesneleri algılayabilen bir yazılım ve sinir ağları sistemine sahiptir.

VEX AI Vision System Nasıl Çalışır ?

Birçok nesne tanımlama ve sınıflandırma sistemi, alınan görüntüyü tespit edebilmek için kedilerde olduğu gibi %96 gibi bir oran ile belirlemek için tasarlanmıştır. VEX Yapay Zeka Sistemi, görüntü içinde yer alan nesnelerin yüzlerce örneğini tanımlamak, belirlemek ve var olan koordinatlarını tespit etmek için tasarlanmıştır. Ayrıca VEX Yapay Zeka Sistemi stereo görüş sistemi kullanarak robotun nesneye olan mesafesini de ölçer. Bu veri, her bir nesneyi veya oyun objesini 3 boyutlu alanda tespit etmek için VEX GPS Sensöründen gelen konum verileri ile birleştirilir.

VEX AI Vision System Nasıl Uygulanır ?

Verileri sıralamak, bilinçli ve stratejik kararlar vermek için kod yazmak, bilgisayar bilimi ve otonom robotların önemli bir parçasıdır.

VEX LINK Communications

VEX LINK İletişimini Etkinleştirin

Robottan Robota İletişim Kurun

Robotlar arasında mesaj ve veri gönderme

Robot hareketlerini koordine edin

VEX LINK Communications Nedir ?

Robotların birbirleri ile iletişim kurma yetenekleri otonom robot kullanım alanlarında kritik bir öneme sahiptir. Robotlar arasındaki eş zamanlı çalışmalar, alan içerisindeki görevleri robotların kendi arasında bölümlemesine izin vererek birbirlerinin konumları hakkında bilgi sahibi olmalarını gerektirir. Bu bilgiye stratejik değişiklikler de dahildir.

VEX LINK Communications Nasıl Çalışır ?

VEX Link Communications Sistemi, robottan robota bağlantı oluşturmak için robot beynine bağlı ikinci bir VEX V5 VEXnet sistemi kullanır. Alfasayısal dizeler, kısa mesajların gönderiminde olduğu gibi “message_link” protokolü kullanılarak robotlar arasında gönderilebilir. Büyük veri blokları, USB aktarım verilerine benzer “serial_link” protokolü kullanılarak gönderilir.

VEX LINK Communications Nasıl Uygulanır ?

VEX Link Communications Sistemi robotun yapay zeka nesne algılama ve GPS konumlandırma verileri paylaşmasına izin vermek için kritik bir öneme sahiptir. VEX link Communication Sistemi robotların birbirleri ile veri alışverişi yapmasına olanak vererek robotlara çok yönlü bakış açısı kazandırır.

Sensor Fusion Map

Haritada robotları, nesneleri ve hedefleri bulun

Robottan robota bilgi paylaşın

WiFi üzerinden hepsini gerçek zamanlı olarak izleyin

Sensor Fusion Map Nedir ?

Sensör füzyonu (birden fazla sensörün kullanımı), birden fazla sensörden gelen verileri toplamayı ve var olan çevreyi daha iyi görebilmek için tasarlanan bir sistemdir.

Sensor Fusion Map Nasıl Çalışır ?

Sensör Füzyonu (birden fazla sensörün kullanımı), üzerinde çalışılan alanı ve alanda yer alan nesnelerin veya oyun objelerinin bir hartitasını çıkarmak için kullanılır. Bu harita sayesinde, robotun konumunu ve vision sistem ile gördüğü nesnelerin konumunu birleştirerek alan içinde yer alan her nesnenin doğru bir şekilde konumlandırılmasını sağlar. Robotun görüş alanı dışında kalan nesneler için ise sensörler zaman damgası (nesnenin var olan son konumu) kullanır. Çünkü geçen süre içerisinde son görüldüğü yerde bulunma olasılığı vardır.

Sensor Fusion Map Nasıl Uygulanır ?

Sensor Fusion Map sistemi tarafından sağlanan veriler, otonom robotların kullanıldığı alanların belirlenmesinde ve çalışmaların yürütülmesinde önemli bir adımdır. Bu geniş veri akışı ve yelpazesi robotlar üzerindeki yeteneklerini geliştirmek isteyen yazılımcılar için de büyük bir öneme sahiptir. Tüm bu veriler WiFi üzerinde robotun yönetimi için kullanılan cihazın tarayıcısına gönderilir, böylelikle tüm veri akışını uzaktan izleyebilirsiniz. WiFi verileri, çeşitli bilgi katmanları içeren bir yapay zeka videosu, sensor fusion map ve V5 robot beyninde yer alan diğer bilgileri de içerir.

VEX AI Competition

Genel Bakış

VEX, oyun konumlandırma sistemi VEX GPS sensör,  robotlar arası iletişimi mümkün kılan VEX LINK, yüzlerce nesneyi aynı anda tespit eden VEX AI Vision System, haritada robotları, nesneleri ve hedefleri bulmaya yarayan Sensor Fusion Map ile donatılan yapay zekaya sahip robotlarıyla öğrencilerin otonom becerilerini bir üst seviyeye yükseltmeleri için fırsat yaratıyor! 

VEX AI Yarışması, robotik yarışmalarının sınırlarını zorluyor. 
Oyun, VRC ve VEX U yarışmalarından ayrıdır

Nasıl Yapılır ?

Her takım, takım olarak çalışmak için tasarladıkları ve inşa ettikleri iki robotu turnuva alanına getirir. Takımlar 3D baskı ve makine parçaları kullanabilir. Kullanılan motor sayısında sınırlama olmayacak olan turnuvada takımlar özel elektronik sistemleri kullanabilir.

Bu oyun lise öğrencilerine ve üniversite öğrencilerine açık olacaktır. Oyun kaydı, bu yılki VEX AI, VEX GPS, VEX LINK ve Sensor Fusion Map’i çalıştırmak için gereken donanımları içerecektir.

Yetenek seviyelerinizi arttırma zamanı

Makine Mühendisliği

VEX AI Competition’u tamamlamak için birlikte çalışması gereken iki robot tasarlayın ve programlayın

Takımlar, ekip olarak birlikte çalışan iki robot kurarlar. Bu, robot tasarımını ve robot stratejisini dinamik olarak önemli ölçüde değiştirir. İki özdeş robot mu inşa edecekler, yoksa farklı beceri ve yeteneklere sahip iki farklı robot mu inşa edecekler? Ve şimdi, 3D baskı ve işleme ile, öğrenilecek ve yararlanacak yeni beceriler de olacak.

Elektrik Mühendisliği

Özel robot sensörleri ve devrelerini uygulayın

VEX’te bulunmayan yeni bir sensöre mi ihtiyacınız var? Seçenekleriniz mevcut! Bir tane satın alın ve entegre edin, hatta daha da iyisini oluşturun. Öğrenciler robotlarının yeteneklerini geliştirmek için kendi devrelerini tasarlayabilirler. Şemalar, devre tasarımı, mikrodenetleyiciler ve yeni sensör teknolojisi dahil olmak üzere öğrenilecek yeni beceriler vardır. Olasılıklar gerçek ve öğrenme potansiyeli de var!

Bilgisayar Bilimi

Sürücü becerilerinizi, hücum ve savunma ve oyun stratejinizi koda dönüştürün.

Programlama becerileriniz için bir sonraki adımın ne olduğunu hayal edin! Sürücü becerilerinizi kod olarak çoğaltmanız gerekecek. Bu, yol planlama, nesne manipülasyonu ve puanlama anlamına gelir. Saldırı ve savunma stratejinizi kodla yazmanız gerekecek. Bu, skoru hesaplamanız, bir sonraki en iyi hamleyi belirlemeniz, her iki robotu koordine etmeniz ve planı hızlı bir şekilde yürütmeniz gerektiği anlamına gelir. Son olarak ve muhtemelen en büyük zorluk, rakibinizin stratejisini ve değişen saha koşullarını tahmin etmeniz ve bunlara tepki vermeniz gerekecek … hepsi kodda.

X