Dünya’nın En Büyük Robotik Yarışması VEX Worlds Türkiye’ye geliyor...

Kısa bir süre önce EduCat Robotics’in VEX EDR ve VEX IQ ürün gamını Türkiye’ye tanıtması, başlattığımız satış çalışmalarına ek olarak devam eden eğitim çalışmaları ile ilkokul, ortaokul ve lise öğrenci gruplarından oluşan takımlarla VEX Worlds ailesi olarak Türkiye’de hızlı bir gelişim içindeyiz. Eğitim sürecinin bir ürünü olarak hazırlanan robotların boy göstereceği VEX yarışmaları da Eğitimde İnovasyon Derneği bünyesinde düzenlenmeye başlıyor.

Eğitimde İnovasyon Derneği’nin girişimi ile Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Sakarya olmak üzere ülkenin dört bir tarafında düzenlenecek yarışmalarda geleceğin mühendisleri festival ortamında becerilerini sergileyecek ve yeni beceriler geliştirecekler.

VEX Worlds yarışmalarında başarılı bir robot yapmak tüm takımların ortak hedefi olsa da yarışmada başarının tanımı sadece kazanan robotla sınırlı değil. Yapılan turnuvalar esnasında sadece tek bir kazanan takım seçilmez, en enerjik takıma verilen Enerji Ödülü, Sportmenlik Ödülü, Yenilik Ödülü ve Yaratıcılık Ödülü gibi ödül alınabilecek bir çok farklı kategoride takımlar mücadele etmektedir. Eğitim ve yarışma sürecinde hedef belirlerken ödüller tüm takımlar için yön gösterici oluyor. Bu ödüllerle vurgulanan kriterler sadece iyi çalışan bir robotu değil, etik değerlere önem veren, eğitimde 21. yüzyıl becerileri olarak tanımlanan yetenekleri kazanmış gençlerin de yetişmesini sağlıyor.
VEX Worlds yarışmalarında yapılan robotlar o yarışmalarla tanımlanmış ürünler ile sınırlandırılmıştır. VEX Robotics Competition, VEX EDR kitlerini kullanırken; VEX IQ Challenge, VEX IQ setlerini kullanmaktadır. Diğer mekatronik robot yarışmalarına göre bu konuda sahip olduğu limit VEX Worlds yarışmalarında tüm takımlar için şartları eşitleyen bir durum oluşturuyor. Özellikle lise kademesinde torna, cnc gibi metal işleme makineleriyle çok geniş bir skalaya ulaşan çözümlerin üretildiği yarışmaların hazırlık süreçlerinde yaşanan iş güvenliği sorunları ve öğrencilerin yetkilerinin olmadığı ve olamayacağı makinelerin kullanımını gerektiren çözümlerde mentorlar tarafından yapılan robotların önüne geçiliyor.

Dolayısıyla sadece öğrenci emeği ile hayata geçecek robotlarda daha düşük bütçelerle aynı mühendislik becerilerini üstelik sürece bir mekatronik dersini de dahil ederek gerçekleştirme imkanı sunuluyor. VEX Robotics ve bir çok çözüm ortağı VEX ürünleri ile birlikte sunulan müfredat çözümleri ile yarışma sürecine dahil oluyor. Özellikle VEX Robotics tarafından ücretsiz olarak sağlanan müfredat göz önüne alındığında dönem boyunca devam eden eğitim faaliyeti öğrencilerin yarışmaya katılması ile sonuçlanacak şekilde planlanıyor.

Her sene nisan ayında yayınlanan konular üzerinden gerçekleşen VEX Worlds yarışmaları Turnuva, Lig, Regional(Bölgesel) Turnuva ve son olarak WEX Worlds Dünya Şampiyonası olarak ilerliyor. Bu sene ülkemizde düzenlenecek Turnuvalar ile birlikte yarışma sürecine resmi olarak dahil olan Türkiye, dünyanın en büyük yarışmasının daha da büyüyeceği yeni bir bölge olarak çalışmalarına başladı.

İlkokul ve ortaokul öğrencileri için düzenlenen VEX IQ Challenge bu sene VEX Ringmaster temasıyla gerçekleşiyor. Yarışmanın animasyonunu aşağıda izleyebilirsiniz.

2017- 2018 VEX IQ Challenge Ringmaster Oyun Animasyonu

Lise takımları için düzenlenen VEX Robotics Competition bu sene VEX In the Zone temasıyla gerçekleşiyor. Yarışmanın animasyonunu aşağıda izleyebilirsiniz:

2017 – 2018 VEX Robotics Competition In the Zone Oyun Animasyonu

Eğer siz de turnuvalara katılmak, turnuvalarda gönüllü olmak, turnuva öncesi takımlara destek olmak, tamamı ingilizce olan kılavuzların ve kaynakların Türkçeleştirilmesine yardımcı olmak, kısacası ülkemizde genç mühendislerin yetiştirilmesi için elinizi taşın altına koymak isterseniz, derneğimizin web sitesindeki iletişim formu ile bize ulaşabilir soru ve önerilerinizi iletebilirsiniz.
Eğitimde İnovasyon Derneği
www.egitimdeinovasyon.org

İlkokul ve ortaokul düzeyinde:

  • Yerel, bölgesel, ulusal ve dünya yarışmalarıdır.
  • Takım Çalışması Mücadelesi: İki takım puanlarını en üst düzeye çıkarmak için birlikte çalışmasıdır.
  • Robot Becerileri Mücadelesi: Zamana karşı karşı tek başına oynanan oyundur.
  • STEM Araştırma Projesi: Öğrenciler bir soruyu araştırma ve çözmek için bilimsel yöntemi kullanırlar.

Ortaokul, lise ve kolej- üniversite düzeyinde:

  • 750’den fazla turnuvada 32 ülkeden 10.000’den fazla takım oynar.
  • Yerel, bölgesel, ulusal ve dünya yarışmalarıdır.
  • Standart Maçlar: Her biri birbirine karşı oynayan iki takımın iki ittifakıdır.
  • Robot Becerileri Mücadelesi: Zamana karşı tek başına oynanan oyundur.
  • Çevrimiçi Zorluklar: CAD, animasyon, denemeler ve benzeri pek çok yarışma ile benzersiz yarışmalardır.