//NEDEN ROBOTİK EĞİTİMİ? NEDEN VEX ROBOTİCS?

NEDEN ROBOTİK EĞİTİMİ? NEDEN VEX ROBOTİCS?

Endüstri 4.0’a geçiş beraberinde eğitim hayatında da birçok yeniliği getirmiştir. Öğrenme şekillleri ve eğitim içeriklerinin güncellenmesini öngeren bu değişiklik, Maker ve STEM kavramlarıyla birlikte araştıran, sorgulayan, problem çözen ve üreten bir nesil yetiştirilmesini gerektiğini ortaya koymuştur. 

HAYAL ET, TASARLA, KODLA, ÜRET!

VEX Robotics ile okul öncesinden üniversitesi seviyesi dahil herkese uygun eğitsel bir robot türü mevcuttur. VEX çözümleri erişilebilir, ölçeklenebilir ve uygun fiyatıyla hem örgün hem de uzaktan eğitimin her seviyesini kapsar. Bilim ve mühendislik prensiplerinin ötesinde VEX, gruplar arasında yaratıcılığı, ekip çalışmasını, liderliği ve problem çözmeyi teşvik eder. Her öğrencinin yarının STEM üreten, problem çözen ve ilham veren bireyler olmasını sağlar!

VEX Robotics Ürünleriyle Okul Öncesinden Üniversiteye Kesintisiz Robotik Eğitimi

VEX Robotics herkese uygun eğitsel bir robot türü mevcuttur. Okul öncesinden üniversite düzeyine kadar, her seviyenin bilişsel ve motor becerilerine uygun kazanımları dikey olarak planlanmaktadır. 

VEX 123 (4-8 Yaş)

VEX 123, bilgisayar bilimi ve analitik düşünme becerilerini hayata geçiren etkileşimli, programlanabilir bir robottur. Dokun ve Git: VEX 123 robot dizileri basit bir dokunuşla öğrenebilir. Hareketleri ve sesleri kontrol ederek temel mantık ve problem çözmeyi öğrenir. Detaylı bilgi için tıklayınız.


VEX GO (8-10 Yaş)

VEX GO ile tanışın. STEM’in temellerini, genç öğrencilerin kodlamayı ve mühendisliği eğlenceli ve olumlu bir şekilde algılamasına yardımcı olan, eğlenceli ve uygulamalı aktivitelerle öğreten uygun fiyatlı bir yapı sistemidir! Detaylı bilgi için tıklayınız.

VEX IQ (10-14 Yaş)

VEX IQ, öğrencilere bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) ile harmanlanmış zengin ve heyecan verici bir deneyim sunmak üzere tasarlanmıș, birleșebilen ve kodlanabilen bir robotik settir. 

Öğrencilerin hiç bir ek alet kullanmadan hayallerindeki robotları inşa edebileceği kolay kullanımı, uzman öğretmenlerimizin eğitim sistemimize uygun hale getirdiği ücretsiz müfredat ve stem etkinlikleri desteği, blok tabanlı sürükle bırak mantığıyla VEX Code IQ Blocks ve programlama özellikleri bulunmaktadır. VEX IQ Set İçeriği, 850’den fazla tasarım parçası vardır, robot beyni, motorları ve sensörleri kullanarak kodlama ve farklı tasarımlar yapılabilir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

VEX V5 (14-19 Yaş)

VEX kitleri yarının problem çözen kişileri olmaları için öğrencilere ilham vermektedir. VEX V5 sistemi, öğrencileri Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (STEM) kavramlarına dahil etmek için robot inşa etme heyecanını yaşatmaktadır. 

VEX V5’ in bol çeşitli ve ilave parçaları ile ekip olarak daha büyük, mekanizmalı, güçlü ve fonksiyonel robotlar yapmak mümkün. VEX code V5 blocks öğrencilerin kodlama becerilerinin pratikte gelişmesini sağlayan programlama ortamıdır. Öğrenciler VEXcode V5 blocks ve Text ile programlama seviyelerine göre robotlarını kodlayabilirler. Detaylı bilgi için tıklayınız.

VEX U (18+ Yaş)

VEX U lise ve üniversite yarışmasında yerel turnuvalarda ve VEX Worlds’ de yarışan 300’den fazla takım bulunmaktadır. VEX Robotics Yarışması’nda, VEX U takımları diğer seviye takımlarından daha fazla özelleştirme ve daha fazla esnekliğe sahiptir.

VEXcode Blocks&Text ile Kodlama

Tek programla birden çok dilde kodlama imkanı sunan VEXcode Blocks tüm işletim sistemlerinde çalışır. Ortaokul ve lise robotları için ayrı VEXcode IQ Blocks ve VEXcode V5 Blocks&Text platfomu bulunur. Hem sürükle bırak kodlama hem metin tabanlı kodlama imkanı bulunmaktadır. Her seviyede öğrenciye kodlama imkanı sunan VEXcode için kodlama kaynaklarımız programlama sürecinde size yol gösterecek, metin tabanlı programlamaya geçiş yaparak VEXcode V5 Text gibi profesyonel dillerin yolunu açacaktır.

Uzaktan Eğitimde Dünya’nın En Gelişmiş Robotik Eğitim Yazılımı : VEXcodeVR 

VEX Robotics kodlamasını öğrenmek için robota ihtiyacınız yok. VEXcode VR Scratch Blocks tarafından desteklenen blok tabanlı bir kodlama ortamı ile Python ile kod yazarak robotunuzu sanal ortamda kodlayabilirsiniz.

EducatHUB sisteminde VEXCode VR için bir çok STEM aktivitesi bulunmaktadır. Bu aktiviteleri tamamlarken öğrencileriniz yaratıcılık, programlama stratejileri ve problem çözme becerilerini eğlenceli ve ilgi çekici bir şekilde deneyimleyeceklerdir. VEXCode VR kullanım klavuzu ve aktiviteler için EducatHUB sitesini ziyaret edin

VEX Robotics Yapay Zeka AI

VEX Robotics üniversite ve lise öğrenciler için yapay zeka robot turnuvasını ve V5 robotlarla yapay zeka eğitimini duyurdu. Türkiye’de Kasım 2020’de yapılması planlanan VEX AI yarışmasında VEX, oyun konumlandırma sistemi VEX GPS sensör,  robotlar arası iletişimi mümkün kılan VEX LINK, yüzlerce nesneyi aynı anda tespit eden VEX AI Vision System, haritada robotları, nesneleri ve hedefleri bulmaya yarayan Sensor Fusion Map ile donatılan yapay zekaya sahip robotlarıyla öğrencilerin otonom becerilerini bir üst seviyeye yükseltmeleri için fırsat yaratıyor! VEX AI Detaylı bilgi için tıklayınız.

VEX Robotics Turnuvaları ile Fark Yaratın!

60 ülkeden ilkokul, ortaokul ve lise seviyesinde 24.000 takımın katılımıyla gerçekleşen VEX Robotics Dünya Şampiyonası “En Büyük Robot Yarışması” olarak Guinness Rekorlar kitabı’na girmiştir. Her yıl belirlenen yeni tema ve görevler çerçevesinde takımlar, ilkokul ve ortaokul düzeyinde VEX IQ, lise düzeyinde ise VEX V5 robotlarını kullanarak gerçek problemlere robotik çözümler üretir, ekip çalışması ve yaratıcı düşünme becerilerini de geliştirirler. 

VEX Robotics Turnuvalarına Ücretsiz ve Uluslararası Katılım

Yıl boyunca bölgesel, ulusal ve uluslararası kapsamda devam eden turnuvalara takımlar ücretsiz olarak katılabilir. Dünya Şampiyonasına gitmeye hak kazanan takımlar, Nisan ayında Amerika’nın Teksas eyaletindeki Dallas şehrinde yapılacak olan VEX Robotics Dünya Şampiyonasına katılmaktadırlar. Daha önce Türk takımları İngiltere(4 takım), Almanya(2 takım), Finlandiya (2 takım), İspanya(1 takım) ve Amerika(6 takım) yarışmalarına katılmış, bir çoğundan ödülle ayrılmıştır. 

VEX Robotics Turnuvaları Dostluk Mücadelesi

VEX Robotics turnuvalarında takımlar birbirinin rakibi olmak yerine işbirliği ile ittifaklar haline yarışırlar.  Dostluk mücadelesi ve işbirliğinin ön planda olduğu turnuvalarda takım çalışması önemli yer tutmaktadır.Öğrencilerin sınıfta öğrendikleri STEM kavramları ekip çalışması, liderlik, iletişim ve yaşam boyu becerileri öğrenirken test edilir. Yıl boyunca birden fazla yapılan turnuvalarla kalıcı öğrenme hedeflenmektedir.

3. yılına hazırlanan VEX Robotics Türkiye, bu sürede ilkokul, ortaokul ve lise seviyelerine ayrı ayrı 40 dan fazla  turnuva düzenlemiştir. İlkokul, Ortaokul, Lise ve Üniversite öğrencileri için ayrı yarıştığı ve İlkokul öğrencisinin lise öğrencisi ile rakip olmadığı turnuvalarda takım çalışması ön plandadır.

2019-20 sezonunda ilk resmi turnuvalarını 4 farklı şehirde, 1 ilkokul, 8 ortaokul, 4 lise kategorisinde tamamlamıştır. 200 den fazla takımın ve 1000 lerce öğrencinin katıldığı bu turnuvalarda VEX Robotics kuralları gereği, rekabet yerini dostluğa, dayanışmaya ve işbirliğine bırakmıştır.

Tasarım ve Mühendislik Defteri ve STEM Projesi

Takım çalışmasının ön planda olduğu, STEM becerilerinin gösterildiği, yapılan her turnuvada bir ileriye taşıdıkları robotik becerilerini yarıştırdıkları turnuvalar bol öğrenme ve keyifli zamanın geçirilen ortamlar haline gelmiştir.  Takımların bu süreci kaydettikleri “Tasarım ve Mühendislik Defterleri” nin değerlendirildiği turnuvalarda öğrencilerin yaşadıklarından edindiği tecrübeler jüri mülakatlarıyla değerlendirilmektedir. Örnek Tasarım ve Mühendislik defteri için tıklayınız.

STEM projesinde her yıl değişen konu ile ilgili olarak öğrencileri araştırma, sorgulama ve problem çözme adımlarını uygulamaya teşvik etmektedir. Takımlar belirledikleri sorunu çözümlemek üzere tasarladıkları ürünü, rapor dosyasını ve 4 dakikalık proje sunumlarını jürilerin değerlendirmesine sunarlar. STEM projelerini incelemek için tıklayınız.

 

2020-06-02T01:16:29+00:00
X