Mechaminds – Hisar Okulları VEX Robotics Takımı2018-11-06T10:50:37+00:00

Mechaminds, 2017 yılının Ekim ayında Hisar Okulları’nda kurularak Türkiye’nin ilk VEX Robotics takımı olarak çalışmalarına başlamıştır. Zamanla genişleyen takım şu an 8 mekanik ve tasarım, 4 programlama ve elektrik, 5 PR ve organizasyon üyesi ve 1 takım mentoru ile 18 kişiden oluşmaktadır.

Ekim ayından beri birçok farklı etkinliğe ve yarışmaya katılan ve düzenlenmesine yardımcı olan Mechaminds, VEX IQ ve EDR turnuvalarının yaygınlaşabilmesi ve katılımının kolaylaşması adına iki yarışmanın da kural kitaplarını dilimize çevirmiş, 11 Kasım 2017’de Türkiye’nin ilk VEX IQ yarışmasının organizasyonunda tüm takım olarak gönüllü çalışmış. Hazırlık ve uygulama aşamasında bir çok farklı gönüllü görevi yerine getirmiştir. Bu yarışmadan sonraki aylarda robot tasarım fikirlerine odaklanarak 5 farklı robot tasarımı bitirip aralarından biriyle 11 Şubat’ta İngiltere, Morecambe’de VEX EDR yarışmasına katılarak Tasarım ödülü almışlardır.

Ödülleri ile Türkiye’ye geri döndükten sonra İngiltere’de edindikleri deneyimleri diğer takımlar ve mentorlarla paylaşmak için mekanik ve programlama odaklı çalışmalar, VEX Turnuvalarının yapıtaşı Mühendislik Tasarım Süreci ile ilgili eğitimler düzenlemiş ya da düzenlenen eğitimlere destek sağlamıştır. Ayrıca Türkiye Şampiyonası’ndan önce hakemleri ve diğer gönüllüleri bilgilendirmek amaçlı  düzenlenen eğitimlerde VEX EDR ve VEX IQ Challange süreçleri ile ilgili destek eğitimleri hazırlamışlardır.

24 Şubat’taki VEX Türkiye Şampiyonası’nda takımın kıdemli öğrencileri gönüllü olarak görev alırken, diğer takım elemanları ise robot performansları ile mücadele etti.  Sene boyunca düzenlediği etkinliklerin de etkisiyle Servis Ödülü kazanan Mechaminds yeni sezon hazırlıklarını sürdürürken Hisar Bilim Şenliği Haftası için farklı robot tasarımları ve mekanizmalarla sezon arasını değerlendirmiştir. 28 Nisan’da VEX Turning Point yarışmasının açıklanmasının ardından Mechaminds gelecek sene hazırlıklarına ve robot tasarımları denemelerine başlamıştır.

Okulların tatil olmasının ardından Mechaminds, Özyeğin Üniversitesi’nde 24-25-26 Haziran arası düzenlenen yaz kampına katılarak Türkiye’nin fa

rklı bölgelerinden gelen öğrencilerle çok keyifli bir öğrenme ve turnuva süreci ile seneyi noktalamıştır.

Okulların açılmasıyla birlikte derslerin başlamasını beklemeden okulda bir araya gelen Mechaminds 2018 – 2019 için atölye ve iş planı hazırlıkları ile çalışmalarına başladı.

Turnuvalar ve eğitim etkinliklerinde yeni arkadaşlar edinmeyi dört gözle bekleyen Mechaminds, tüm VEX takımlarına başarılı bir sezon diler.

 

Mechaminds instagram hesabı : https://www.instagram.com/hisarmechatronics/

Mechamings youtube kanalı : https://www.youtube.com/channel/UCUk-yjasbYsMhqVn1OSdbnw

 

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

X