//2019-2020 Ulusal ve Uluslararası VEX Robotics Turnuva Sezonu Başlıyor!

2019-2020 Ulusal ve Uluslararası VEX Robotics Turnuva Sezonu Başlıyor!

 

Dünya‘ da 50+ ülkede, 20.000 takım ile 1700’ ün üzerinde turnuvası yapılan ve Guinnes rekorlar kitabına giren VEX Robotics’in 2019-2020 turnuvaları tüm Dünya üzerinde ABD den Avrupa’ya, Japonya’ dan Avustralya’ya kadar birçok ülkede düzenlenmeye başlamıştır. Takım kaydını yaptıran tüm takımların bu turnuvalara katılma hakkı bulunmaktadır.

VEX Robotics ile, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri yurtiçi ve yurt dışında turnuvalara katılabilir. Son bir yıl içinde Türk takımları Amerika (6), İngiltere (4), Finlandiya (3), Almanya’daki VEX Robotics yarışmalarına ücretsiz katılmıştır.

 

 

 

Yurt dışı turnuva takvimi için tıklayınız.

 

İlkokul-ortaokul kategorisinde VEX IQ Challenge Squared Away teması ve lise kategorisinde Tower Takeover teması ile STEM eğitimi robotlarla buluşuyor. Dünya ve Türkiye şampiyonası öncesi yapılacak turnuvalarla takımlar büyük finale resmi turnuvalarla hazırlık yapacaklar ve Türkiye Şampiyonası için bilet kazanmaya çalışacaklar. Genç mühendisler her ay bir turnuvaya katılarak robotik alanında eşsiz bir tecrübeye ve bir ömür sürdürecekleri yeni dostluklara merhaba diyecekler.

VEX Robotics Türkiye turnuvaları 3. yılında tamamı resmi turnuvalarla 2019 – 2020 sezonunda
16-17 Kasım’da Nişantaşı Üniversitesi’nde başlıyor.

 

Yurt içi turnuva takvimi için tıklayınız.

Sezon boyunca düzenlenen 1700’den fazla turnuvada ister yurt içinde, ister yurt dışında mücadele etmek için şimdi başlamanın tam zamanı.

VEX Turnuvaları STEM Eğitimini, robotik ile birleştiren, öğrencileri sadece robotlarıyla değil, sezon boyunca sürdürdükleri çalışmalarla değerlendiren çok özel bir sisteme sahip. Takımlar STEM Eğitimi’nin amaçladığı bilimsel araştırma becerisi, teknoloji okur yazarlığı, matematiksel düşünme becerisi ve mühendislik tasarım sürecini doğal olarak deneyimlerken bir yandan da bu tecrübelerini mühendislik tasarım defteri ile jürilerin değerlendirmesine sunar.
Turnuvanın en önemli ödüllerinde, takımların robotları ile geçirdikleri bir yılı anlattıkları Mühendislik Tasarım Defteri büyük öneme sahiptir.

İlkokul ve ortaokul grubunda ise STEM turnuva içinde turnuva olarak ortaya çıkıyor. Robot performanslarına ve mühendislik tasarım defterine ek olarak organize edilen STEM Araştırma Projesi ile takımlar her sene değişen bir ana tema özelinde araştırma projeleri yapar ve projeleri jürilere sunarlar. Öğrenciler robotlarıyla mühendislik becerilerini tecrübe ederken, STEM Araştırma Projesi ile küçük bilim insanları olarak boy gösterirler.

Mücadele ve dostluğun bir arada centilmence bir rekabetle sergilendiği VEX turnuvalarında öğrenciler mühendislik ve teknik gelişimlerine ek olarak, takım çalışması, iletişim, proje geliştirme ve yönetme ve eleştirel düşünme gibi 21. YY Becerileri’nde de gelişim gösterirler.

2019-12-30T11:35:06+00:00
X